Prof. Dr. Cenk Sesal

Prof. Dr. Nüzhet Cenk SESAL Marmara Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 2001 tarihinden günümüze kadar Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi  Biyoloji Bölümü’nde görev yapmaktadır. Bu güne kadar başta TÜBİTAK destekli olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası projelerde yürütücü, araştırmacı ve danışman olarak görev yapmış ve yapmaktadır.

Uluslararası projeler kapsamında yürütücüsü olduğu 2 COST, İtalya –Türkiye, Japonya-Türkiye ve G.Kore-Türkiye İkili İşbirliği projelerini tamamlamış olup ikinci G.Kore- Türkiye İkili İşbirliği ise halen devam etmektedir. Türkiye ve Dünya’da bir çok farklı akademik ve sanayi kuruluşlarıyla işbirlikleri bulunmaktadır. Danışmanlığında öğrencileriyle birlikte  Sanayi Bakanlığı Teknogirişim Sermaye Desteği kapsamında 3 adet yeni şirket kurulumu gerçekleştirmiştir.

2017 tarihinde itibaren Sanayi Bakanlığı’na bağlı Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği İstanbul Çalışma Grubu üyesi (İstanbul Temsilcisi) olarak 2020 yılına kadar devam etmiştir. Halen Marmara Üniversitesi bünyesinde yer alan İnovasyon ve Teknoloji Transfer Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (MİTTO) müdür yardımcılığını 2021 yılında tamamlamıştır. 12 adet patent başvurusu bulunmaktadır.

2020 itibariyle Sesal Lab genel koordinatörlüğü görevini sürdürmektedir.